Sekstant Expedition

SEKSTANT EXPEDITION

Jesteśmy grupą żeglarzy, których łączy zamiłowanie do eksploracji odległych i rzadko uczęszczanych zakątków świata. Naszą pasją jest żeglowanie po wodach zimnych, w towarzystwie fok, morsów, pingwinów czy polarnych niedźwiedzi.

Fascynuje nas tajemnicze piękno podbiegunowych krain, wspaniałe panoramy pokrytych lodowcem gór, nieprzebyte przestrzenie i różnorodność tamtejszej przyrody.

Mamy już spore doświadczenie w prowadzeniu wypraw polarnych. Za nami wyprawa na Alaskę, rejs na Spitsbergen oraz rejs na Antarktydę i opłynięcie Przylądka Horn.

ROSYJSKA ARKTYKA 2013

W zeszłym roku zrealizowaliśmy wyprawę Sekstant Expedition – Rosyjska Arktyka 2013, w trakcie której na jachcie Barlovento II przekroczyliśmy 82 stopień szerokości geograficznej północnej, a następnie pożeglowaliśmy dalej zostawiając za rufą przylądek Fligely na Wyspie Rudolfa – najbardziej na północ wysunięty skrawek lądu na szelfie kontynentalnym Europy. Dotarliśmy do szerokości 82° 10,554 N osiągając pozycję północną rekordową dla jachtu pod polską banderą.

Wyprawa Sekstant Expedition – Rosyjska Arktyka 2013 trwała 111 dni w trakcie których jacht Barlovento II pokonał 8 tysięcy mil morskich. W wyprawie wzięło udział 41 uczestników z różnych miast Polski, w wieku od 19 do 68 lat. Prawie połowę ekipy stanowiły kobiety.

Spotkaliśmy się ze sporym zainteresowaniem ze strony mediów i środowisk żeglarskich. Patronat medialny nad wyprawą objął Magazyn National Geographic Traveler oraz Magazyn Żagle i portal Żagle.com.pl

Więcej o zeszłorocznej wyprawie możecie poczytać tutaj: www.rosyjska-arktyka.pl

Kpt. Maciej Sodkiewicz

Osobą która swoją pasją nieustannie inspiruje nas do żeglowania po tych niesamowitych zimnych akwenach jest Maciek Sodkiewicz. Doświadczony kapitan i niespokojny duch, którego ciekawość świata prowadzi ciągle w coraz to odleglejsze miejsca na ziemi. Wyznaczając cele kolejnych wypraw Maciek kieruje się zawsze zasadą bo nas tam jeszcze nie było! To właśnie z jego marzeń i planów wyłoniła się zeszłoroczna wyprawa oraz tegoroczny projekt Sekstant Expedition – Lodowe Krainy 2014.

Maciej Sodkiewicz urodził się 24 sierpnia 1978 w Tczewie. Studiował na Wydziale Automatyki i Robotyki Politechniki Gdańskiej. Zaczął żeglować mając 10 lat. Od tego czasu większość swojego życia spędził pod żaglami, a resztę – jak mówi – w hamaku wiszącym w ogrodzie… Przepłynął ponad 60 tysięcy mil z czego 50 tysięcy jako kapitan. Poprowadził ponad 130 rejsów, w trakcie których opłynął cała Europę od Spitsbergenu po marokańską Casablance. Najbardziej jednak lubi żeglować po zimnych wodach. Norweskie fiordy zna niemal na pamięć. Organizował i prowadził wyprawy na Islandię, Szetlandy i Wyspy Owcze, a także na Spitsbergen i Alaskę. Postawił stopę na kontynencie Antarktydy i dwukrotnie opłynął przylądek Horn.

Maciek jest jednym z najmłodszych polskich kapitanów prowadzących duże żaglowce. W tej roli najczęściej spotkać go można na pokładzie s/y Zawisza Czarny lub s/y Kapitan Głowacki. Zaangażował się w projekt Klasa pod żaglami, czyli organizację dwutygodniowych rejsów edukacyjnych dla młodzieży gimnazjalnej. Jest także jednym z kapitanów prowadzących Zawiszę Czarnego w ramach projektu Zobaczyć Morze, dzięki któremu osoby niewidome mogą czynnie uczestniczyć w rejsach.

Za swoją działalność na rzecz polskiego żeglarstwa w 2012 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Brązowym Krzyżem Zasługi.

Koordynacja Wyprawy

Koordynację rejsów i wsparcie brzegowe dla wypraw Sekstant Expedition organizuje Szkoła Żeglarstwa Sekstant.