Lodowe Krainy 2015

Sekstant Expediton Team

2015-08-15
..czyli ekipa, z którą można popłynąć na koniec świata!

82 37,018 N – granica lodu AD 2015

2015-08-06
Tego, jak daleko, gdzie i kiedy cofa się lód w Arktyce uczyliśmy się od 2012 roku. Kiedy latem 2013 roku udało się nam ją znaleźć wysoko ponad Ziemią Franciszka Józefa – wydawało się, nam, że o lodzie wiemy naprawdę dużo…
W zeszłym roku otrzymaliśmy lekcję pokory, kiedy ledwo udało się przekroczyć 80N. Dlatego teraz nasze plany były dużo mniej buńczuczne. Ale upór w dążeniu do celu w końcu musiał zostać nagrodzony. Tak wysoko na północ po wolnej wodzie jeszcze nikt nie żeglował!

Pole lodowe nad Nordauslandet

2015-08-04
Ziemia Północno-Wschodnia – druga co do wielkości wyspa Svalbardu – to w porównaniu ze Spitsbergenem prawie nieodkryty świat. Jej północne brzegi rzadko kiedy są wolne od lodu, a na mapach morskich więcej białych plam niż pomiarów batymetrycznych..
Ale przejście przez pole lodowe nad Nordauslandet było dla nas jedyną szansą na przebicie się na wschód. I były to godziny pięknej żeglugi, ale lód po horyzont powodował dreszcz – czy aby na pewno znajdziemy drogę przez ten labirynt?

Ziemia Północno-Wschodnia

2015-08-02
Ziemia Północno-Wschodnia – tutaj nie docierają już turyści z wielkich promów. Cisza, pustka – i zapierająca dech przyroda Arktyki.

Przez Hinlopen – pięć razy…

2015-08-01
Wąski pas wody między Spitsbergenem a Ziemią Północno-Wschodnią. Fantastyczne lodowce spływające w morze z obu stron, dryfujące growlery – i pustka…
Szturmowaliśmy Hinlopen od północy dwa razy – i dwa razy musieliśmy się wycofać. Dopiero gdy opłynęliśmy od północy Ziemię Północno-Wschodnią i dotarliśmy do granicy lodu – Hinlopen otworzyło się dla nas.