Kapitan 2015

kpt. Maciej Sodkiewicz

Maciek urodził się 24 sierpnia 1978 w Tczewie. Studiował na Wydziale Automatyki i Robotyki Politechniki Gdańskiej. Zaczął żeglować mając 10 lat. Od tego czasu większość swojego życia spędził pod żaglami, a resztę – jak mówi – w hamaku wiszącym w ogrodzie… Przepłynął ponad 55 tysięcy mil z czego 45 tysięcy jako kapitan. Poprowadził ponad 130 rejsów, w trakcie których opłynął cała Europę od Spitsbergenu po marokańską Casablance. Najbardziej jednak lubi zimne klimaty. Norweskie fiordy zna niemal na pamięć. Organizował i prowadził wyprawy na Islandię, Szetlandy i Wyspy Owcze, a także na Spitsbergen i Alaskę. Postawił stopę na kontynencie Antarktydy i dwukrotnie opłynął przylądek Horn.

Posiada brytyjskie uprawnienia RYA Yachtmaster Offshore, polskie uprawnienia Kapitana Jachtowego i Kapitana Motorowodnego, oraz chorwacki patent Voditelj Brodice. Maciek jest jednym z najmłodszych polskich kapitanów prowadzących duże żaglowce. W tej roli najczęściej spotkać go można na pokładzie s/y Zawisza Czarny lub s/y Kapitan Głowacki. Maciek to niespokojny duch, którego ciekawość świata pcha w najodleglejsze i najtrudniej dostępne miejsca na Ziemi.
W roku 2013 dotarł do granicy lodu nad Ziemią Franciszka Józefa osiągając szerokość geograficzną 82°10,554 minuty N. Poprowadził także szczytowe etapy Lodowych Krain 2014. W tym roku pragnie poprawić rekord sprzed dwóch lat prowadząc oba etapy wyprawy.