Wyróżnienia i nagrody

Wyprawa Sekstant Expedition – Rosyjska Arktyka 2013 trwała 111 dni, w trakcie których jacht Barlovento II przepłynął niemal 8 tysięcy mil morskich. Ze względu na skalę przedsięwzięcia wyprawę podzielono na 6 etapów, w których wzięło udział w sumie 41 uczestników z różnych miast Polski. Prawie połowę ekipy Sekstant Expedition stanowiły kobiety. Najmłodsza uczestniczka wyprawy miała 19 lat, a najstarszy członek załogi w marcu świętował 68 urodziny.Głównym jej celem była żegluga aż po granice pokrywy lodowej otaczającej biegun północny. Cel został osiągnięty – w sobotę 20 lipca dowodzony przez kpt. Sodkiewicza jacht przekroczył 82 stopień szerokości geograficznej północnej zostawiając za rufą najbardziej na północ wysunięty skrawek lądu na szelfie kontynentalnym Europy. Barlovento II dotarł na pozycję 82° 10, 554 N, 60° 48, 020 E gdzie zacumował do kry lodowej. Jest to rekordowa pozycja północna osiągnięta przez jacht pod polską banderą.Wyprawa spotkała się ze sporym zainteresowaniem ze strony mediów i środowisk żeglarskich. Jej osiągnięcia zostały docenione i uhonorowane kilkoma prestiżowymi wyróżnieniami i nagrodami, o których chcielibyśmy wspomnieć w tym miejscu.

CONRADY – INDYWIDUALNOŚCI MORSKIE

Niezmiernie miło nam poinformować, że otrzymaliśmy zawiadomienie od Jury Międzynarodowej Nagrody CONRADY Indywidualności Morskie, o przyznaniu kpt. Maciejowi Sodkiewiczowi lauru ludzi morza CONRADY 2013.Uroczyste wręczenie nagród XVIII edycji Conradów odbędzie się w dniu 8 marca 2014 r. o godz. 13.00 w Międzynarodowym Klubie Morza Zejman w Gdańsku na Wyspie Spichrzów przy ul. Motławskiej. Wszystkich sympatyków wyprawy serdecznie zapraszamy do Gdańska na uroczyste rozdanie tych prestiżowych nagród!

TCZEWIANIN ROKU

Z okazji obchodów Dnia Tczewa (upamiętniającego wkroczenie do Tczewa armii gen. Józefa Hallera w 1920 roku) w trakcie uroczystej sesji Rady Miasta przyznano tytuł Tczewianin Roku dla osób najbardziej zasłużonych dla miasta.Jedną z dwóch osób uhonorowanych tytułem Tczewianina Roku 2013 jest Maciej Sodkiewicz, organizator i kapitan wyprawy „Sekstant Expedition- Rosyjska Arktyka 2013”, w trakcie której cały czas pod salingiem jachtu Barlovento II powiewała flaga Tczewa. Gratulujemy!

WYRÓŻNIENIE REJS ROKU 2013

Kapitan Maciej Sodkiewicz otrzymał Honorowe Wyróżnienie w konkursie Rejs Roku 2013 za etapową wyprawę Sekstant Expedition-Rosyjska Arktyka 2013.Jury najważniejszej polskiej nagrody przyznawanej za wyprawy i wyczyny żeglarskie postanowiło wyróżnić kpt. Macieja Sodkiewicza, pomysłodawcę i organizatora wyprawy, w trakcie której na jachcie Barlovento II osiągnął on rekordową dla jachtu pod polską banderą szerokość geograficzną północną 82° 10,554. Z tego wyróżnienia jesteśmy szczególnie dumni!

NAGRODA PODKARPACKI REJS ROKU

W czwartek, 21 listopada 2013, Jury konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerskich Drużyn Wodnych w Rzeszowie przyznało kapitanom wyprawy Sekstant Expedition – Rosyjska Arktyka 2013 Małgorzacie Czarnomskiej, Maciejowi Sodkiewiczowi oraz Tomaszowi Kulawikowi nagrodę w kategorii Podkarpacki Rejs Roku 2013.Wśród osób zaangażowanych w organizację wyprawy i odpowiedzialnych za jej przebieg znalazło się dwóch żeglarzy z Podkarpacia: kpt. Tomasz Kulawik z Przemyśla (jeden z bezpośrednich organizatorów wyprawy) oraz doktor Dariusz Gadomski z Mielca (uczestnik rekordowego etapu odpowiedzialny za medyczne zabezpieczenie wyprawy). Dzięki tej dwójce żeglarzy pod salingiem Barlovento II zagościły na stałe flaga Mielca oraz proporzec Przemyskiego OZŻ. Także dzięki ich zaangażowaniu projektem zainteresowały się silnie podkarpackie media, a cała wyprawa odbywała się pod patronatem Gazety Przemyskiej, Nowin oraz Radia Rzeszów. Pisała o niej także Rzeszowska Gazeta Wyborcza.

WYRÓŻNIENIE BRACTWA KAPHORNOWCÓW

W trakcie dorocznego spotkania Bractwa Kaphornowców, które odbyło się 9 listopada 2013, Grotmaszt Bractwa, Kontradmirał Czesław Dyrcz wręczył kpt. Maciejowi Sodkiewiczowi dyplom gratulacyjny za wyprawę Sekstant Expedition – Rosyjska Arktyka 2013 w trakcie której osiągnięto rekordową pozycję północną dla jachtu pod polską banderą.Spotkanie Bractwa jak co roku miało miejsce na pokładzie żaglowca Dar Pomorza. Tematykę spotkania zdominowały wystąpienia traktujące o obecności Kaphornowców na wodach Arktyki. Kpt. Maciej Sodkiewicz przedstawił relację z zakończonej wyprawy jachtu Barlovento II, na którego pokładzie po arktyczny rekord popłynęło aż sześciu Kaphornowców.