kapitanowie 2014

kpt. Maciej Sodkiewicz

Maciek urodził się 24 sierpnia 1978 w Tczewie. Studiował na Wydziale Automatyki i Robotyki Politechniki Gdańskiej. Zaczął żeglować mając 10 lat. Od tego czasu większość swojego życia spędził pod żaglami, a resztę – jak mówi – w hamaku wiszącym w ogrodzie… Przepłynął ponad 55 tysięcy mil z czego 45 tysięcy jako kapitan. Poprowadził ponad 130 rejsów, w trakcie których opłynął cała Europę od Spitsbergenu po marokańską Casablance. Najbardziej jednak lubi zimne klimaty. Norweskie fiordy zna niemal na pamięć. Organizował i prowadził wyprawy na Islandię, Szetlandy i Wyspy Owcze, a także na Spitsbergen i Alaskę. Postawił stopę na kontynencie Antarktydy i dwukrotnie opłynął przylądek Horn.

Posiada brytyjskie uprawnienia RYA Yachtmaster Offshore, polskie uprawnienia Kapitana Jachtowego i Kapitana Motorowodnego, oraz chorwacki patent Voditelj Brodice. Maciek jest jednym z najmłodszych polskich kapitanów prowadzących duże żaglowce. W tej roli najczęściej spotkać go można na pokładzie s/y Zawisza Czarny lub s/y Kapitan Głowacki. Maciek to niespokojny duch, którego ciekawość świata pcha w najodleglejsze i najtrudniej dostępne miejsca na Ziemi.
W zeszłym roku dotarł do granicy lodu nad Ziemią Franciszka Józefa osiągając szerokość geograficzną 82°10,554 minuty N. W tym roku pragnie poprawić ten rekord prowadząc etapy 4 i 5 wyprawy.

kpt. Tomasz Kulawik

Tomek urodził się 14 sierpnia 1969 roku w Przemyślu. Z wykształcenia jest ekonomistą, technikiem elektrykiem i mistrzem stolarstwa. Z żeglarstwem związany jest od 1980 roku. Przepłynął blisko 50 tysięcy mil morskich żeglując po najróżniejszych akwenach. Prowadził 80 rejsów morskich. Odwiedził jachtem niemal całe wybrzeże Bałtyku a także Morze Norweskie, Północne i Morze Barentsa. Czasem zapuszcza się też w cieplejsze rejony. Żeglował po Adriatyku, Morzu Śródziemnym, oraz wodach mórz Egejskiego, Liguryjskiego, Jońskiego i Tyrreńskiego. Ma też za sobą rejsy oceaniczne po Atlantyku i Oceanie Spokojnym.

Prezes Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Posiada uprawnienia Kapitana Jachtowego, Kapitana Motorowodnego oraz Instruktora Żeglarstwa. Oprócz szeregu małych jachtów prowadził jednostki takie jak Zjawa IV czy Gedania. Usposobienie Tomka jest bardzo pogodne – to dusza towarzystwa, która swoim uśmiechem zaraża całą załogę. Kapitan Tomasz Kulawik poprowadzi etap 3 wyprawy.

kpt. Tomasz Adamczyk

Urodził się 21 marca 1980 roku we Włocławku. Studiował na Wydziale Turystyki i Rekreacji poznańskiej AWF. Poprowadził ponad 70 rejsów morskich. Wielokrotnie zwiedził jachtem zimne destynacje m. in. w rejsach: z Islandii do Londynu, Dookoła Szkocji, z Bałtyku do Norwegii. Okres wakacyjny spędza regularnie w ciepłych klimatach poznając do tej pory: Karaiby, Seszele, Wyspy Kanaryjskie, kraje Morza Śródziemnego. Współorganizował, prowadził oraz brał czynny udział w wyprawach: Dookoła Skandynawii 2004, Hudson Bay 2005, Afryka 2006. W okresie zimowym poza tropikami, żegluje na pokładach polskich (i nie tylko) żaglowców.

Zaangażowany w pracę społeczną w ramach Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (sekcja morska i szkolenia żeglarskie). Od wielu lat jest czynnym instruktorem, co roku poszerza się grono jego wychowanków zarówno żeglarzy morskich jak i śródlądowych.

Tomek Adamczyk zginął tragicznie w wypadku samochodowym 11 marca 2018 – wracając do domu z warszawskich targów Wiatr i Woda.

kpt. Dariusz Zuber

Urodził się w 1964 roku. Absolwent AWF Katowice, kapitan jachtowy i kapitan motorowodny. Instruktor żeglarstwa, narciarstwa, kajakarstwa. Ratownik WOPR. Przewodnik górski i pilot wycieczek. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Pszczynie. Od 10 lat organizuje rejsy morskie dla młodzieży pszczyńskiej na żaglowcach s/y Zawisza Czarny, s/y Kapitan Głowacki oraz STS Generał Zaruski. Współorganizator projektu Szkółka Żeglarska – szkolenie dzieci w Klasie Optimist. Organizator regat w ramach Pucharu Polski w Klasie Omega (2010-2013) oraz w Klasie Opimist (2011-2014)a także Mistrzostw Polski w Klasie Omega na Jeziorze Goczałkowickim (2014). Poprowadzi 1 i 2 etap wyprawy.