kapitanowie 2013

kpt. Maciej Sodkiewicz

Maciek urodził się 24 sierpnia 1978 w Tczewie. Studiował na Wydziale Automatyki i Robotyki Politechniki Gdańskiej. Zaczął żeglować mając 10 lat. Od tego czasu większość swojego życia spędził pod żaglami, a resztę – jak mówi – w hamaku wiszącym w ogrodzie… Przepłynął ponad 55 tysięcy mil z czego 45 tysięcy jako kapitan. Poprowadził ponad 130 rejsów, w trakcie których opłynął cała Europę od Spitsbergenu po marokańską Casablance. Najbardziej jednak lubi zimne klimaty. Norweskie fiordy zna niemal na pamięć. Organizował i prowadził wyprawy na Islandię, Szetlandy i Wyspy Owcze, a także na Spitsbergen i Alaskę. Postawił stopę na kontynencie Antarktydy i dwukrotnie opłynął przylądek Horn.

Posiada brytyjskie uprawnienia RYA Yachtmaster Offshore, polskie uprawnienia Kapitana Jachtowego i Kapitana Motorowodnego, oraz chorwacki patent Voditelj Brodice. Maciek jest jednym z najmłodszych polskich kapitanów prowadzących duże żaglowce. W tej roli najczęściej spotkać go można na pokładzie s/y Zawisza Czarny lub s/y Kapitan Głowacki. Maciek to niespokojny duch, którego ciekawość świata pcha w najodleglejsze i najtrudniej dostępne miejsca na Ziemi.

kpt. Tomasz Kulawik

Tomek urodził się 14 sierpnia 1969 roku w Przemyślu. Z wykształcenia jest ekonomistą, technikiem elektrykiem i mistrzem stolarstwa. Z żeglarstwem związany jest od 1980 roku. Przepłynął blisko 50 tysięcy mil morskich żeglując po najróżniejszych akwenach. Prowadził 80 rejsów morskich. Odwiedził jachtem niemal całe wybrzeże Bałtyku a także Morze Norweskie, Północne i Morze Barentsa. Czasem zapuszcza się też w cieplejsze rejony. Żeglował po Adriatyku, Morzu Śródziemnym, oraz wodach mórz Egejskiego, Liguryjskiego, Jońskiego i Tyrreńskiego. Ma też za sobą rejsy oceaniczne po Atlantyku i Oceanie Spokojnym.

Prezes Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Posiada uprawnienia Kapitana Jachtowego, Kapitana Motorowodnego oraz Instruktora Żeglarstwa. Oprócz szeregu małych jachtów prowadził jednostki takie jak Zjawa IV czy Gedania. Usposobienie Tomka jest bardzo pogodne – to dusza towarzystwa, która swoim uśmiechem zaraża całą załogę.

kpt. Małgorzata Czarnomska

Morze to jej drugi dom i tam najchętniej spędzałaby większość czasu. Silna kobieta, która pięciokrotnie przekroczyła Atlantyk. Jako kapitan prowadziła rozliczne rejsy na małych jachtach. Jest też obecnie najmłodszą w Polsce kobietą – kapitanem żaglowców. Prowadziła jednostki takie jak bryg STS Fryderyk Chopin i szkuner Kapitan Borchardt.
Lubi uczyć. Specjalizuje się w komunikacji i łączności morskiej. Jest także autorką publikacji „Angielski dla żeglarzy” i „Rozmówki portowe”. Posiada uprawnienia Kapitana Jachtowego i Instruktora Żeglarstwa, a także IYT Yachtmaster Offshore 200GT, GOC GMDSS oraz inne wymagane w żegludze profesjonalnej.

kpt. Paweł Ołdziej

Paweł ma 28 lat. Urodził się w Warszawie, gdzie nadal mieszka. Cztery lata temu ukończył Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej i obecnie pracuje jako projektant w Elektrobudowie SA. Członek i sympatyk Studenckiego Klubu Żeglarskiego Politechniki Warszawskiej. Pływa od dziecka. Przygodę z wodą zaczynał na optymistach, by później przesiadać się na coraz większe jachty. Przepłynął ponad 6 tysięcy mil morskich żeglując po Bałtyku, Morzu Północnym i Cykladach, a także po północnym Atlantyku w rejsach na Szetlandy, Spitsbergen i Islandię. Posiada stopień jachtowego sternika morskiego i świadectwo SRC.
Prowadzi aktywny tryb życia i poza żeglowaniem spędza czas na kajakach, nartach i chodzeniu po górach. Poza tym lubi zimne piwo, ładne kobiety i dobre risotto 🙂
Kapitan Paweł Ołdziej poprowadził etap 2 wyprawy na trasie Petrozavodsk – Archangielsk zastępując kpt. Małgorzatę Czarnomską