Północne 2023 – Etap VI

etap_I_04

ETAP VI

Trasa: Wyspy Owcze – Hebrydy – Wyspa Skye – Wyspa Islay – Belfast
Termin: 31.07.2023 – 14.08.2023 (14 dni)
Dystans: ~600 Nm
Załoga w komplecie

Na zachodnim wybrzeżu wyspy Lewis, największej wyspy Zewnętrznych Hebrydów, w pobliżu wioski Callanish znajduje się unikalne skupisko megalitycznych budowli z epoki brązu: Trzy kamienne kręgi, każdy zbudowany z kilkunastu ponad trzymetrowych kamieni, aleja wyznaczana kamienistymi obeliskami, do tego rozrzucone po terenie menhiry i ustawione nad grobowcami dolmeny.
Wszystkie te budowle wzniesiono na krańcu świata jakieś 5000 lat temu – a więc są starsze niż Stonehenge! – a badania archeologiczne wskazują, że miejsce to było ważnym ośrodkiem kultury przez ponad 1500 lat.
Jakie było pierwotne znaczenie kręgów z Callanish dziś nie sposób ustalić. Ale szkockie legendy podpowiadają, że kamienie to przedhistoryczne olbrzymy, które jakaś magiczna siła zamieniła w głazy.

Na Lewis zachowały się również „blackhouses” czyli tradycyjne kamienne domy budowane na Hebrydach od stuleci – jeśli nie tysiącleci. Niskie, z kamiennymi ścianami ocieplanymi ziemią lub torfem, kryte strzechą wzmacnianą specjalnie tak, by nie zwiał jej porywisty, północny wiatr aż do XIX wieku najczęściej nie miały nawet kominów – a dym z otwartych palenisk uchodził po prostu przez dach. W ciemnym, pozbawionym okien wnętrzu żyły wielopokoleniowe rodziny – wraz ze zwierzętami gospodarskimi Aż trudno uwierzyć, że niektóre blackhouses były zamieszkane aż do lat 70tych XX wieku!

Na Wewnętrznych Hebrydach trzeba odwiedzić wyspę Skye – tym bardziej, że znajdująca się na jej zachodnich brzegach głęboka zatoka – Loch Harport – daje fantastyczne schronienie i pozwala podpłynąć dosłownie pod destylarnię pierwszorzędnej whisky – Tallisker. Można będzie zobaczyć jak słońce i torfowy aromat zamieniają się w złocisty płyn!

Koniecznie trzeba też odwiedzić Castlebay na wyspie Barra: Wejścia do tej niewielkiej zatoki, nad któą ulokowało się miasto i port strzeże Kisimul Castle – zbudowany najpewniej na początku XVI wieku na niewielkiej skalistej wysepce przez klan MacNeil. Malownicza kamienna budowla – z czasem, gdy straciła praktyczne znaczenie nieco zaniedbana – pozostawała w rękach MacNeilów aż do 2001 roku. Wtedy przywódca klanu wydzierżawił ją na 1000 lat szkockiej rządowej agencji ochrony zabytków – w zamian za roczną opłatę w wysokości 1 funta brytyjskiego – i butelkę whisky.

Na Isle of Mull, jeśli zatrzymać się w malowniczym Tobermory można dosłownie przebierać w atrakcjach: przy Loch Buie znajdują się prehistoryczne kamienne kręgi, na południu wyspy znajdują się ruiny Aros Castle – zamku wzniesionego w XIII wieku, gdy po władzę nad Hebrydami sięgali królowie Norwegii, jest wreszcie XVI wieczny zamek Duart Castle, z którego nad okolicą przez stulecia rządy sprawował klan MacLeanów.
Ale kotwiczyć w zatoce Tobermory trzeba ostrożnie – ponoć w 1588 roku zatonął tutaj hiszpański galeon Florencia, który schronił się na Hebrydach uciekajac Angielskiej flocie Elżbiety I. Na pokładzie wybuchł pożar i wraz ze statkiem na dno poszło 300 000 funtów w złocie…
Oczywiście na Mull znajdzie się też destylarnia – w Tobermory powstaje szlachetna whisky, a w Tiroran – gin.

Wyspa Isay w poetyckim języku gaelickim jest określana jako „Banrìgh Innse Gall”, co tłumaczone jest jako „Królowa Hebrydów”. Nie sposób zatem nie odwiedzić jej i nie oddać hołdu. Tym bardziej, że na wyspie mieści się dziewięć (DZIEWIĘĆ!!) działających destylarni – w tym Ardbeg, Lagavulin i Laphroaig.

Lista rezerwowa

  Dane Personalne

  imię

  nazwisko

  telefon

  e-mail

  rok urodzenia

  miejsce zamieszkania

  Pozostałe Informacje

  posiadane uprawnienia żeglarskie

  staż na morzu (ilość godzin)

  Uwagi

  Prosimy, przekonaj nas, że nie jesteś robotem!
  captcha

  Wysłanie formularza oznaczna zgodę na przetwarzanie oraz wykorzystywanie danych osobowych i teleadresowych do celów związanych z realizacją zapytania i zamówienia, zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 o ochronie danych osobowych. Dz. U. nr 133 poz. 883