Rosyjska Arktyka 2019

Rosyjska Arktyka 2019

Rosyjska Arktyka to wyjątkowy obszar dziewiczej Arktyki, do którego droga wiedzie przez Morze Białe i Morze Barentsa. Dzięki ciepłemu Golfsztromowi po kilku dniach żeglugi na półnic można dotrzeć do Ziemia Franciszka Józefa – najbardziej na północ wysuniętego lądu, gdzie da się dopłynąć jachtem. Jednocześnie, jako że geologicznie wyspy te leżą na szelfie kontynentalnym Europy, stanowią one północny skraj całego kontynentu.
Krajobraz tego prawdziwego końca świata składa się ze wspaniałych śnieżnobiałych lodowców, u stóp których wylegują się niepoliczalne kolonie morsów. Spotkać tu można także polarne niedźwiedzie. Dalej jest już tylko pokrywa lodowa otaczająca biegun północny.

Niedzwiedzia 3
Inaczej niż na Spitsbergen czy na Grenlandię, na Ziemię Franciszka Józefa nie da się dolecieć rejsowym samolotem; Dotrzeć tam można tylko jachtem – o ile wcześniej pokona się biurokratyczny tor przeszkód i uzyska zgodę administracji Rosyjskiej na taką eskapadę. Mamy już doświadczenie – więc tę część bierzemy na siebie. Za to szukamy twardych żeglarzy, którzy dołączą do nas w czasie prawdziwie eksploracyjnej wyprawy.

Jacht i kapitan


W Rosyjską Arktykę pożeglujemy unikalnym jachtem zaprojektowanym i zbudowanym specjalnie po to, by mierzyć się z najbardziej niesprzyjającymi warunkami panującymi na wodach polarnych. Stalowa, ponad 14 metrowa konstrukcja o nowoczesnych liniach z jednej strony zapewnia ogromną dzielność morską, z drugiej zaś świetne prędkości żeglugi i – co wprost niebywałe na wodach polarnych – niesamowity komfort życia.
Jacht poprowadzi pasjonat dalekich wypraw w rejony polarne – Maciek Sodkiewicz. To kapitan, który wiele sezonów spędził żeglując w regionach polarnych: na Svalbardzie, Grenlandii czy Alasce. Na Dalekim Południu prowadził rejsy przez Cieśninę Magellana, kanały Patagonii czy na Antarktydę – sześciokrotnie opływając przylądek Horn.
Ponadto Maciek jest jednym z czterech polskich kapitanów, którzy kiedykolwiek dotarli do Ziemi Franciszka Józefa. Osłonę meteorologiczną i prognozy lodowe zapewni doświadczony zespół brzegowy Lodowych Krain.

Jak, gdzie i kiedy?

Niedzwiedzia 3

ETAP 1

Termin: 24 lipca – 21 sierpnia 2019
Trasa: Archangielsk – Ziemia Franciszka Józefa – Nowa Ziemia – Archangielsk
Kapitan: Maciej Sodkiewicz

ETAP 2

Termin: 22 sierpnia – 19 września 2019
Trasa: Archangielsk – Ziemia Franciszka Józefa – Nowa Ziemia – Archangielsk
Kapitan: Maciej Sodkiewicz

Niedzwiedzia 3

ETAP 3

Termin: 20 września do 5 października 2019
Trasa: Archangielsk – Wyspy Sołowieckie – Kanał Bałtycko Białomorski – Onega – Ładoga – Sankt Petersburg
Kapitan: Maciej Sodkiewicz
Więcej informacji i zapisy

Zasady i zapisy

Niedzwiedzia 3
Wyprawy Lodowych Krain są projektami niekomercyjnymi – wszyscy członkowie załogi wspólnie pracują na ich powodzenie! Szczególną odpowiedzialność za jacht i załogę ponosi kapitan każdego z etapów – dlatego (zgodne ze starą szkołą i dobrą praktyką żeglarską) ma on przynależne kapitanowi przywileje – nie gotuje, nie sprząta i nie partycypuje w kasie jachtowej.
Niedzwiedzia 3
Chętnie udzielimy bardziej szczegółowych informacji o wyprawie – prosimy o kontakt mailowy pod adres wyprawa@lodowe-krainy.pl lub telefonicznie do kapitana pod nr 791-167-981.